Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

استعدادهای سوخته

استعدادهای سوخته

اگر کسی بخواهد در دکتری دانشگاه های غیر دولتی تحصیل کند باید 55 الی 60 ملیون تومان در نظر ببگیرد که واضح است طیف ضعیف نمی توانند تحصیل کنند

برای پرورش انسان های مفید باید سیستم آموزشی و گزینشی درستی اتخاذ شود. سیستم آموزشی باید انسان ها بر اساس داشته های علمی بسنجد و این جز در جواب های تشریحی تبیین نمی شود. اگر تست زدن معیار سنجش علمی باشد افراد، بامفاهیم چنان که با حل جدول برخورد می کنند آشنا می شوند یعنی ممکن است فردی دارای اطلاعات عمیق باشد اما روش تست را نداند پس قربانی روش غلط آموزشی خواهد شد و فردی که با مسائل سطحی و تستی برخورد کرده جای او را بگیرد. روشی که این روز ها جنبه اقتصادی گرفته و موجب شده کسانی در قبولی دانشگاه موفق شوند که جیبی پور پول جهت خرید تست ها داشته باشند.

در داستان های کهن ایرانی فقیری حاضر بود هرچه دارد بدهد تا فرزندش تحصیل کند اما چون در آن زمان تحصیل طبق نظام کاستی و طبقاتی بود نمی توانست به هدف خویش برسد. جنبه تلطیف شده این مسئله اینک در روش آموزشی، خود را نشان داده است. اگر کسی بخواهد در دکتری دانشگاه های غیر دولتی تحصیل کند باید 55 الی 60 ملیون تومان در نظر ببگیرد که واضح است طیف ضعیف نمی توانند تحصیل کنند. برای تحصیل در دانشگاه های دولتی هم باید در کلاس های بی فائده علمی تست و ... هزینه های زیادی اپرداخت کرد گرچه کم هستند افراد دارنده علم عمیق که در روش تستی هنر خویش را نمایان می سازند.

باید یک سیستم دقیق آموزشی اتخاذ شود تا این طور استعدادها به هدر نرود. مثلا فردی شاعر مسلک در حوزه صنایع تحصیل می کند و فردی داررای روحیه رشته مهندسی در رشته حقوق و...

گزینش و استعداد یابی باید دقیق و به دور از چارت بندی های نظری ناکار آمد صورت پذیرد تا تقسیم بندی افراد بر اساس استعداد صورت گیرد.

باید نهادهای استعداد یاب آزادی در جامعه وجود داشته باشد تا هرکس بتواند هنر خویش را در آنجا ابراز کند تا تمام مردم و در تمام سنین آنچه از علم دارند نشان دهند و بعد این افراد بر اساس استعدا خویش به کارگیری شوند.

باید رشته های تحصیلی و سرفصل آن ها هر سال بازنگری شود و با متدولوژی کهنه نمی توان با جهان پیشرفت کرد.

براستی از چارت تحصیلی جاری چند اندیشمند و محقق به بار آمده است البته جدای از تلاش های فردی و مطالعات غیر آکادمیک

سخن بر سر بومی سازی و اسلامی کردن علوم انسانی بود اما این کار در همه حوزه ها جواب گو نیست. مثلا در رشته ادیان که نویسنده توفیق تحصیل در این رشته را داشته و دارم چطور می توان ادیان را مثلا مسیحیت را اسلامی کرد!!!

این همه مشکل آموزشی و انتظار جوانان علمی، متقی و اسلامی جز آرزوهای تهی چیزی نیست.

 

ارسال نظر

خوش آمدید

سلام، من وحید زاهد هستم

توفیق تحصیل در رشته ادیان و عرفان در دوره کارشناسی ارشد را داشتم و در حال حاضر مشغول تبلیغ و ترویج مسائل بنیادی در حوزه  دین و فلسفه هستم

استفاده از مباحث مطرح در وبلاگ فقط با ذکر منبع بلا مانع است 

. . .

مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی

آمار

  • بازدید امروز: 16
  • بازدید دیروز: 34
  • بازدید کل: 101409

مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی