Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

فرسایش علوم انسانی

فرسایش علوم انسانی

مردم اهل مطالعه ما اکثرا، امروز از فلسفه فقط علت و معلول را آن هم در حد لغت یادگرفته اند

علوم انسانی را برخی اینطور تعریف کرده اند: علوم انسانی به مجموعه علومی گفته می شود که جهان را برای انسان قابل فهم می کند(تعریفی که استاد مجتهدی شبستری ارائه می کنند)

حال اگر بینش مردم خود را بر اساس تعریف فوق بررسی کنیم خواهیم داد که حتی طیف دانشجوی ما نیز(عموما)  توان ادراک و تحلیل منطقی از جهان انسانی را ندارد.

ما به دلیل کثرت مشرب های فکری در جامعه دچار نوعی خلط شده ایم که زبان معارف را بسیار التقاطی کرده است. تقسیم بندی علوم فلسفی که توسط فلاسفه انجام شد درهم تنیده شد و الان معلوم نیست وقتی ما می گوییم فلسفه هدف ما چیست.

مردم اهل مطالعه ما اکثرا، امروز از فلسفه فقط علت و معلول را آن هم در حد لغت یادگرفته اند و این حاصل یک فرسایش علمی است که سامان نیافت و نیافته و همچنان در حال فرسایش است.

بسیاری از مشکلات امروز ما ریشه در ضعف فهم مردم از جهان دارد چرا که نمی توانند مسیر زندگی و اهداف را برای خود ترسیم کنند. افرادی هم که به بررسی این علوم می پردازند و نقش مربی دارند، به جز معدودی نام آور باقی اطلاع چندانی از مسائل بنیادی فلسفی و دینی ندارند و صرفا جهت امرار معاش وارد این حوزه ها شده اند.

برای تصحیح مسیر علوم انسانی کار ریشه ای باید صورت گیر و صرفا با انجام نشست های پر هزینه و همایش های تکراری کاری از پیش نمی رود. باید اتاق های فکر قوی که به دور از انتخاب های سلیقه ای و رابطه ای است به دور از کلیشه های تعارفی تشکیل شود و افرادی دانشمند با روحیه جهادی و دلسوز برای تعلیم عمومی پرورش یابد.

ارسال نظر

خوش آمدید

سلام، من وحید زاهد هستم

توفیق تحصیل در رشته ادیان و عرفان در دوره کارشناسی ارشد را داشتم و در حال حاضر مشغول تبلیغ و ترویج مسائل بنیادی در حوزه  دین و فلسفه هستم

استفاده از مباحث مطرح در وبلاگ فقط با ذکر منبع بلا مانع است 

. . .

مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی

آمار

  • بازدید امروز: 17
  • بازدید دیروز: 34
  • بازدید کل: 101410

مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی