Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

بی اعتباری ادله عقلی

بی اعتباری ادله عقلی

عقل در تشخیص دچار خطا شده و این خطا می تواند پایه و اساس فلسفه ای عنوان شود.

در بیداری انسان به ادراک و فهم می رسد حال انسانی که ادراک و فهم خود را به کار نمی برد دیگر تفاوتی ندارد که چشمانش باز باشد یا بسته

برای بررسی ادراک باید دانست که استدلال بر اساس دلالت عقلی راهی نه چندان کامل به نظر می رسد زیرا که عقل بر اساس شواهد حکم می کند و ممکن است در این استنباط دچار خطا شود یعنی نتواند علت را دقیق تشخیص دهد مثلا اگر زمین خیس باشد عقل حکم به باران کند اما علت خیسی زمین شست و شوی خیابان باشد پس عقل در تشخیص دچار خطا شده و این خطا می تواند پایه و اساس فلسفه ای عنوان شود.

البته این به معنای پشت به استدلال عقلی نیست اما باید دانست عقل هم دارای محدودیت هایی است که اثبات مطلق عقلی امری را بسیار دشوار می نماید.

در عرفان شهود را راه ادراک می دانند و محی الدین در نامه ای به فخر رازی او را به این طریق می خواند و اصالت را به شهود می دهد اما باید دانست این راه نیز گرچه طریقی قوی است اما هم طیف واصل آن اندک هستند و هم معارف آن در قالب الفاظ  برای عموم گنگ می باشد.

تجربه گرایی یا پوزیتیویست نیز نمی تواند حکم کننده احکام فلسفی باشد زیرا جنس مسائل آن خارج از کلیات فلسفی است و استقراء ناقص می باشد.

پس بنابر این اگر برای شناخت مطلق مصداقی مدعی باشد برای احتجاج دلیلی تام و تمام تا زمان حال بعید به نظر می رسد.

وقتی فهمیدیم که شناخت ما چندان هم قطعی به نظر نمی رسد باید برای پاسخ به طرح سوال های جدید سیستم منظم و استدلالی بنا می کنیم زیرا که بازار سوال و جواب های عقلی نشان از زندگی و بیداری اجتماع دارد و بستن باب سوال، موجب تربیت بی شعورانی است که فقط تقلید محض را آموخته اند.

ارسال نظر

خوش آمدید

سلام، من وحید زاهد هستم

توفیق تحصیل در رشته ادیان و عرفان در دوره کارشناسی ارشد را داشتم و در حال حاضر مشغول تبلیغ و ترویج مسائل بنیادی در حوزه  دین و فلسفه هستم

استفاده از مباحث مطرح در وبلاگ فقط با ذکر منبع بلا مانع است 

. . .

مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی

آمار

  • بازدید امروز: 21
  • بازدید دیروز: 29
  • بازدید کل: 51737

مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی